AktüelNet – Dalga Düblaj Takımı

AktüelNet – Dalga Düblaj Takımı filmini izle, izlet, beğen, paylaş…
AktüelNet – Dalga Düblaj Takımı Filmi izle


Üsame ve Sadık AĞIRBAŞLI‘nın mükemmel uydurma, dalga düblajları ile izleyenleri güldürmeye devam ediyor…

Tarumar ve Melanetin Yapımcılarından Uydurma Fragmanlar Serisi 3 Halkası
Yepyeni bir düblaj ile Aktüelnet.net geliyor… “Sen küçükken…” diye başlayan bir video…
 
Dalga Düblaj Tarihi

 
Sadece Üsame ve Sadık Ağırbaşlı’dan İbaret olan DALGA DUBLAJ TAKIMI
BUGÜNLERE NASIL GELDİ? AŞAMA AŞAMA ÖZETLERLE ANLATIYORUZ…1991 yılında bilgisayarla tanışan Ağırbaşlı kardeşler,

 
1,44 MB’dan oluşan disketli zamanlardan bugünlere gelene dek bu alanda kendilerini geliştirme fırsatı buldular. 286 mhz ,386 mhz, renkli monitör, harddisk, cd, pentium derken bu günlerin temeli atıldı. Günümüzdeki gibi çok hızlı gelişmeyen bilgisayar teknolojisi Windows 3.1’in ardından Windows 95’in çıkmasıyla ilerlemede hız kazandı. Ağır ağır aşamalarla ilerleyen o zamanın teknolojisinde, kendi çaplarında 2 boyutlu kısa animasyonlar yapıyorlardı. 
 
1998 yılında kameraya da sahip olunca çalışmalarını yavaş yavaş farklı alanlara kaydırdılar. 
 
5 Haziran 1999 günü Üsame Ağırbaşlı Hababam Sınıfı’ndan 1 dakikalık kısa bir parçayı seslendirerek dalga dublajın temellerini attı. Bu çalışma Türkiye’de yapılan kişisel İLK DALGA DUBLAJDIR..
 
Artık takvimler şunu yazıyor: 
 
 
 
TÜRKİYENİN İLK KİŞİSEL DALGA DUBLAJI: 5 HAZİRAN 1999…
 
Farklı çalışmaların ardından 9 Eylül 1999 tarihinde Hababam’ın başka bir bölümüne 3 dakikalık dublaj yapıldı. Bu dublajları şu ana kadar bir elin parmakları kadar kişi ancak izlemiştir.
 
Üsame daha sonra dalga reklam yapmaya dadandı. 1999-2001  yılları arasında yerel ve ulusal reklamları tiye aldığı reklamlardan seçtiklerini mayıs 2001 ve BEST of BEST adı altında 20 dakikalık bir bütün haline getirdi. 
 
2001 yılının sonlarında reklamlara ara veren Üsame, deneme mahiyetinde yeniden dublaj yaptı, amacı Sadık’ a göstererek eski yapımlarına teknolojik destekle devam edebileceklerini göstermekti. Denemelik ve denedikten sonra silme amacıyla yaptığı dublajı arkadaş çevresine izlettirdi. Umduğundan çok fazla beğenilip defalarca izlenip; izleyiciler tarafından adı ÇIK ÇIK koyulunca, serinin devamı geldi. Önceki, bize göre “amatörce” dublajları saymazsak (Hababam Sınıfı 1-2-3)  ilk derli toplu dublajımız Çık Çık’tır. Yapım tarihi 30 Aralık 2001 olmasına rağmen biz bunu yuvarlayıp Ocak 2002 diyoruz.
 
Birkaç gün içinde dublajların devamı geldi. Bahçe ve Mapus Kantini aynı hafta içinde yapıldı. Doktor dublajında Üsame tek başına seslendirme yaptı. Ardından 5. Dublajları Velespit geldi. Pilav Dönüşü dublajını yaptılar. Buraya kadar yaptıkları yapımları sadece arkadaş çevreleri izlemişti.
 
 
DUBLAJLARIMIZ BİR TEK CD İLE DÜNYAYA YAYILDI!
 
Tam bu sıralarda yani mayıs-haziran 2002 tarihinde bir yakınlarına, içinde yukarıda saydığımız sayıdaki dublajlarında bulunduğu sadece 1 adet emanet CD verirler. Emanet cd’yi alan kişi Üsame ve Sadık’tan habersiz dublajları ve klipleri arkadaşına izlettirmek için götürür. Götürüş o götürüş. Kendi deyimiyle gülmekten yerlere yatan arkadaşı CD’yi kendisine kopyalayıp defalarca izler. İşyerindeki arkadaşlarına da yararak kendi aralarında gülmek için sebep bulmuş olurlar.  Gülmekten biz yarıldık, başkaları da yarılsın felsefesiyle elden ele CD’lerle yaymaya başlarlar. Beğenen kendi çevresine yaymaya başlayınca iş çığrından çıkmış olur. Cdyi ilk izleyenlerden olan kişi ardından internette paylaşıma koyar ve anormal süratle yayılmaya başlar. 
 
YouTube’suz dönemde hızla yayılma..
TARİH MAYIS-HAZİRAN 2002.. Ki o zamanlar henüz You Tube kurulmamıştı. Msn ve ADSL‘de ülke genelinde yaygın değildi. Usb ve flash disk sistemleri yoktu. O halde bile emsalsiz olan ve çığır açan bu yapımlar aşırı bir hızla yayılmaya başlar..
 
Yayıldığından haberimizin olması 3-4 ayı bulur. Yakın bir dostumuzun,”sizin yaptığınız dublajları VCD Shoplar, seyyarlar parayla satarlarken gördüm” demesiyle işin vahametini anlamıştık ancak artık iş işten geçmiş, sadece hobi amacıyla kendi kendimize yaptığımız dublajlarımızı korsanlar alıp çoğaltmış ve yerlere serdikleri tezgahlarında satış yapıyorlardı. O dönemin en çok satışı yapılan korsan cdleri arasında yer almaktadır ki bunu bir eski vcd shop sahibi aylar sonra kendi ağzıyla “sizin sırtınızdan çok ekmek yedik” cümleleriyle söylemiştir.
 
2002’nin yaz ayları… bu dönemde başlayan korsan satışlar uzun bir süre devam etti. Yeni çıkan yasalarında etkisiyle aralıklı yapılan baskınlar sonuç getirip yerlere serip cd satma devri biraz olsun bitti. Yayılmasının en hızlı olduğu zamanlarda Konya’nın yanısıra Ankara ve İzmir’de satıldığına şahit olunmuştur.
 
Sadece hobi amacıyla hiçbir maddi karşılık almadan, eğlence mahiyetiyle yaptığımız çalışmalarımız bilgimiz dışında rasgele yayılıp korsana düşünce, sütten ağzımız yandığından; satışı yapılmasın diye -düşük- kaliteyle internet üzerinden izlenmesini sağladık.  Bu tarihten itibaren de emanet cd verme devrini kapatmış olduk. Cdler yoluyla yayılmasının önüne de geçmiş olduk. Çünkü üstte bahsettiğimiz gibi o dönem YouTube henüz kurulmamış(Youtube şubat 2005’te kuruldu) geniş bant internet bağlantısı bilinmediğinden ve usb/flash disk terimleri hayatımıza girmediğinden; dublajlarımızı elde edenler yanlarında cdlerle taşıyorlar ve bedelsiz olarak etrafındaki kişilere tabiri caizse adeta misyoner gibi dağıtıyorlardı.
 
 
16 HAZİRAN 2001’de Aktuelnet.net Kuruldu:
 
16 HAZİRAN 2001 yılında kurduğumuz ve daha önceleri farklı içeriğe sahip olan www.aktuelnet.net adlı sitemizi Kasım 2002’de sadece dublajlara ayırarak faaliyete geçirdik. Böylece Kasım 2002 tarihinde o zamanlar Sadık’ın askerde olmasından dolayı tek kalan Üsame; dublajlara bir isim buldu. Kısa adı DDT olan DALGA DUBLAJ TAKIMI… işin garipliği zaten sadece Üsame ve Sadık Ağırbaşlı kardeşlerden ibaret olan dublajlar, DDT’nin ismini uydurulduğundaÜsame tek başınaydı! Çoğu izleyicimiz halen dublajlardaki seslerimize aldanıp bizi çok geniş kadrosu olan bir Takım zannediyor ve kadromuza dahil olmak için başvuruda bulunuyorlar. 
 
İşin aslı DALGA DUBLAJ TAKIMI DDT’nin T’si sadece Üsame ve Sadık Ağırbaşlı’dan ibarettir. Site tasarımından, film montajına; fragman yapımından afiş tasarımına, çalışmalarımızın hepsi başlı başına noktasından virgülüne kadar Üsame ve Sadık Ağırbaşlı’ya aittir.
 
Ardından bir ilk daha gerçekleştirip Ocak 2003te Bizim Oğlan dublajının fragmanı ve afişi sitemizde yayınlanıp yepyeni bir çığır açılmış oldu..
 
İnternet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte neredeyse yapımlarımızı izlemedik duymadık insan kalmadı. Bir çok medya organında yayınlandı ve büyük ses getirdi.
 
Bugün hala Türkiye’nin dört bir yanından, Amerika’nın farklı eyaletlerinden, Avustralya’dan, Kazakistan’dan, Almanya’dan, Fransa’dan, İngiltere’den, İsveç’ten, İsviçre’den izleniyoruz ve tebrik e-mailleri alıyoruz. Gelen görüşlerin çoğunda yaptığımız küfürsüz,argosuz çalışmalarımızın ailece izleniyor olmasını görüyoruz. Biz de bu doğrultu da çalışmalar yapıp; mizahın beyinden ve belden aşağısından ibaret olmadığını gösteriyoruz
 
Bizi bilenler bilir fakat yeni tanıyanlar için hatırlatalım; Çalışmalarımızda KÜFÜR ve ARGO bulunmaz. Zaten ses tonlamalarımız aşağı yukarı bellidir. Farklı belden aşağı espriler bulunan çalışmaları bize ait sanmayın. Sitemizde ismini bahsettiklerimizin haricinde başka çalışmalar bize ait değildir..
 
Siz dostlarımızdan gelen maillerden görüyoruz ki; bizleri sadece izlemiyorsunuz; BENİMSİYOR ve hayatınıza ekliyorsunuz… Hepinize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.
 
Kısaca özetlersek DDT Tarihi bu şekilde. Detaya inmeye kalksak iş epey uzar. Aslında sitemizde fragmanını yayınladığımız İKİ DAKİKA SEKİZ SANİYE (İzle bölümünde..) belgeseli bugünlere nasıl geldiğimizi anlatacaktı, ancak belgeseli yarısına kadar yapmamıza rağmen daha  sonra vazgeçip iptal ettik.. 
 
Ağustos 2005 tarihinde yaptığımız YA NASİP büyük ses getirmişti. Ardından uzun bir ara vermiş ve yeni adım için plan yapmaktaydık.
 
Tarihler 4 Eylül 2006’yı gösterirken, Beyaz Show’dan gelen telefonla dublajlarımız internetin haricinde, televizyon yoluyla da milyonlara ulaşma şansı yakaladı. Beyazıt Öztürk’ ün dublajlarımızı izleyerek doğallığından ve mizah tarzından dolayı çok beğenmesi ve yeni yayın döneminde bizimle çalışmayı gönlünden geçirmesiyle başlayan bağlantımız ve yüzyüze görüşmelerimiz neticesinde yeni yayın döneminin ikinci programı olan 6 ekim 2006 tarihinde kısa bir Ihlamurlar Altında dublajıyla giriş yapmış olduk…(Beyaz Show’un 2006-2008 sezonu arasında 42 adet dublaj yapıldı)
 
Son olarak; Kasım 2008’de uzun uzadıya 17.Dalga Dublaj AYARSIZ ile hasrete son vermiş olduk
 
Beyaz Show’a özel yaptığımız Şom Ağızlılar isimli dalga dublajlara 3.sezon olan 2009-2010’a 9 ekim 2009 tarihinde Star Trek5 “Soba” dublajıyla devam ettik..
 
(Sitemizde Çıkçık dublajından bugüne kadar yaptığımız başlıca çalışmalar isimleriyle yer almakta ve dalga reklamlarla, dalga kliplere yer verilmemiştir. Kısacası sitemizde yer alanlardan çok, yer vermediğimiz çalışmalarımız bulunmaktadır. Sitemizdekiler buzdağının görünen yüzünden ibarettir! Özetle sitemizden ocak 2003 tarihinden bu yana yaptığımız yapımları izleyebilirsiniz…) www.aktüelnet.net

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir